Leczenie nadpotliwości
Pocenie to prawidłowy proces organizmu. Funkcje termoregulacyjne gruczołów potowych kontroluje współczulny układ nerwowy, zaopatrując gruczoły przez postsynaptyczne włókna cholinergiczne.
Mimo iż pocenie jest prawidłowym procesem organizmu, nadmierne pocenie jest dla pacjentów niezmiernie kłopotliwe.
O problemie tym mówimy, kiedy ilość wytwarzanego potu jest nieadekwatna do potrzeby odprowadzenia ciepła z organizmu w danej sytuacji.
Nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób występuje nadmierna potliwość, zaś u innych nie. Nadmierna potliwość jest następstwem nadaktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego.
Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniowej stronie rąk, na stopach i pod pachami. Wiele czynników może wywoływać prawidłowe wydzielanie potu.
Te same czynniki wyzwalają nadmierną potliwość – jedyną różnicą jest ilość potu
Nadmierna potliwość jest wyzwalana przez takie czynniki jak:
- stres, lęk lub silne emocje
- ćwiczenia fizyczne
- ciepło lub zimno
- alkohol, kawa lub herbata, palenie, gorące lub pikantne potrawy
- niektóre pory dnia
Osoby z nadmierną potliwością mogą wydzielać bardzo dużą objętość potu. To oznacza, że ich dłonie, stopy, klatka piersiowa lub pachy (w zależności od tego, której części ciała dotyczy nadmierna potliwość) są stale wilgotne.
Toksyna botulinowa jest najskuteczniejszą znaną metodą leczenia nadmiernej potliwości. Zabieg polega na podaniu toksyny botulinowej w zastrzykach śródskórnych. Przy użyciu bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje mała objętość (0.1-0.2 ml) roztworu botuliny w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o 1 cm, pokrywając równomiernie okolicę pach, dłoni lub stóp. Niekiedy korzysta się z barwnika, który umożliwia zidentyfikowanie tych miejsc, w których wydzielanie potu jest największe i gdzie powinien zostać podany lek. Zabieg trwa około 30 minut. Podany preparat blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu.